Babaápolás, ahogy nálunk történik

Fotó forrása: pixabay.hu

A babák bőre a születés után nagyon érzékeny, ezért fontos az ápolására odafigyelni!

Én egyébként imádom a baba illatot, és a “babázás” ezen részét is.🥰 Számomra ez olyan “soha vissza nem térő” különleges, “kommunikációs” kapcsolatot jelent anya és baba között, mint a szoptatás.🥰

Fotó forrása: pixabay.hu

A fürdetést érdemes úgy kialakítani, hogy általában mindig ugyanabban az időben történjen, így a rendszer hamar kialakul a baba és a család életében.

A fürdés nálunk igazi öröm! A kezdetektől imádja. Az első néhány hétben megnyugtatta a víz, mintha még a pocakban lenne, és a magzatvíz venné körül. 

       Saját fotó, mások számára nem                           használható

Fürdés előtt már fél órával, megszabadítottuk a babát a pelustól, amitől felszabadultan mozoghatott kedvére. Később meg már igazi móka lett.🙂 

Mi legalább 25 C°-ot csináltunk, és amíg pici volt, a pocakját mindig betakartuk egy textil pelussal.

Az első napokban a hazaérkezésünk után, kicsit ijesztő volt, hogy a kisbabánk, mennyire apró, és törékeny. Az éppen csak 2 kilós “szerelem csomagot” megfogni sem volt egyszerű, mert kis “nyiklinyakli” volt. 

Reméltem, hogy mire haza visszük, a köldökcsonk leesik, de szerencsére hamar hazavihettük, úgyhogy nem volt ideje a 7 nap alatt leesni.🙂

A nagyoknál is kicsit óckodtam tőle, de fontos tisztán, szárazon tartani, és ellátni, mivel az egy “nyílt seb”.

A gyermekorvos az első látogatás alkalmával megmutatta, hogyan lehet egyszerűen és szakszerűen rendben tartani. Írt fel néhány receptet, amit a gyógyszertárban kiváltottunk. 

         Saját fotó, mások számára nem                           használható

Fürdetőkrém, popsikrém, k- vitamin, d-vitamin…alkohol amivel a köldökét ápoljuk…

Ne felejtsük el, hogy a koraszülött babát, egy teljesen steril környezetből hoztuk el, így nagyon ügyeljünk a higiéniára és a kézfertőtlenítésre!

Nálunk a fürdőszobában, és a pelenkázón is volt fertőtlenítő folyadék. 

A fürdetést mi az esti órákra időzítettük, általában két etetés között. 

           Saját fotó, mások számára nem                           használható

Babaolajos vattakoronggal megtöröltem a hajlatokat, a füle mögött is.

Még mindig, legalább hetente egyszer, fürdés előtt fél órával, a hallójáratot olajos fültisztítóval és a fül mögötti részt is kezelem. Nem próbálok a fülébe belenyúlni!

          Saját fotó, mások számára nem                            használható

Szerencsére, a fejbőrén a koszmó nem volt jellemző. A koszmó sárgás-barnás felrakódás, ami a fejbőrön, szemöldökön, hajlatokban megjelenő bőrgyulladás. Amikor egy pici foltot látok, babaolajos vattakoronggal bedőrzsölöm, majd mielőtt a vízbe teszem megint óvatosan megdörzsölöm, megmosom fürdetővel vagy samponnal, szárazra törlöm és puha babakefével kifésülöm, így elkerülhető, hogy vastagon beborítsa a kis buksiját. 

Őszintén szólva, nem hiszek ezekben a koszmó elleni samponokban, és azzal sem értek egyet, hogy rajta kell hagyni, majd elmúlik. Egyrészt folyamatosan vastagszik a réteg rajta, másrészt olyan ápolatlanság érzését kelti.

Szóval a babaolaj nekem bevált!

A hajlatokat azért szoktam kitörölni fürdés előtt, mert a sok bukizás, legtöbbször befolyt a nyakába is, amitől büdi lett, és a hintőpor maradványokat is így távolítottam el.

              Fotó forrása: pixabay.hu

A gyógyszertári fürdetőt először nem igazán tudtam, hogyan használjam, hiszen nem tudtam a vízben rákenni a babára.🤔 de egy kedves ismerősöm, elmondta, hogy még szárazon kell rákenni, majd a kádban lemosni😃

Mi általában hintőport használunk, de van amikor testápolóval masszírozom a babát, ezt nagyon szereti.

Kényes téma, amivel sok anyuka küzd!

A fiúk esetében biztosan sokan tapasztalták már, és tisztában van vele minden fiús anyuka, hogy a bőr a kukin le van tapadva, amit általában szakember, vagy a gyermekorvos tud kezelni, és elmondja a szülőknek, mi a további teendő.

Azt viszont kevesen tudják, hogy a kislányoknál előfordul, hogy a szeméremajkak összetapadnak. Vékony hártya alakul ki. Előfordul, hogy nem okoz problémát, de olyan is, hogy az összenövés olyan mértékű, ami miatt a vizelet nem tud teljesen kiürülni, így a pangó vizeletben a baktériumok húgyuti fertőzést, vesemedence gyulladást okozhatnak.

Mindenképpen mutassuk meg a gyermekorvosnak, ha bizonytalanok vagyunk!

Gyermek nőgyógyász, vagy gyermeksebész elvégzi az összetapadt hártya szétválasztását, amennyiben az A-vitaminos ecsetelés nem hoz javulást. 

Az, hogy mitől alakul ki, arra nincs magyarázat. Hormonális okai is lehetnek. Olvastam róla, és rákérdeztem a gyermek sebésztől, hogy tényleg a nem megfelelő tisztántartás a legfőbb oka?! Ő annyit mondott, ha valaki hajlamos rá, akkor nem tudjuk elkerülni. 

A tisztítás, pelenkázás során, lehetőleg sima, tiszta vizes kendővel tisztítsuk. Amennyiben nem muszáj, ne használjunk kenőcsöt, mert a magas száraz anyag tartalom miatt is hámosodni kezd. 

A popsikrémet egyébként mi csak szükség esetén használunk. Feleslegesen nem kenem, és “folytom” el a bőr szellőzését. Főleg nem vegyi, gyógyszertári kenőccsel. 

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a baba arcbőrét a hideg, a szél és az időjárás egyéb tényezőitől megvédjük! Valamint a fogzási időszakban a kipirosodott arcocskát alvás előtt legalább bekenjük! A Bepanthen nekünk bevált ezekre!

A reggeli mosakodás nálunk már a fürdőszobában történik, de amíg pici volt, vizes, puha textillel töröltem meg az arcát, és a popsiját. Most hogy már “fogat is mosunk”, Hannának csak bevizezem a fogkefét, és együtt mossuk, amit nagyon élvez. Közben ügyesen próbál utánozni.

A fésülködést is megtanulta, már nyúl a fésűért. Persze nem csak egyedül fésülködik! 🙂

Hamarosan 14 hónapos lesz, és már kialakult, rögzült benne, hogyan is tisztálkodunk. Hogyan mossunk kezet, fogat…

Természetesen önállóan tisztálkodni kb 5 éves kora körül fog tudni, amit akkor is ellenőrizni kell, de az alapok fontosak!

Nagy Anett koraszülött édesanya

Tovább a blogra »