A terhesség alatt, az anyai szervezet rengeteg változáson megy keresztül. A közhiedelemben úgy tartják a terhesség gyönyörű, és csodálatos dolog, és ahogyan mondják „a terhesség nem betegség”!
A társadalom, a környezetünk elvárása a kismamával szemben, hogy mindig mosolyogjon, boldog legyen, hiszen „áldott állapotban” van!
Vajon ezt a kismama is így érzi?
A terhesség első harmadában majdnem minden várandós kismamát gyötör a reggeli rosszullét, vagy előfordul, hogy ez egész nap tart.
Két nagyobb gyermekemnél a terhesség első harmadában szinte minden naposak voltak a rosszullétek, hányások. Ez nem csak a reggeli órákban, hanem gyakorlatilag egész nap képes voltam az ételek látványától is hányni. A szagok is ingereltek, de még attól is hányingert kaptam, ha valakire ránéztem.
Ez utólag viccesnek tűnt, és az ember nem igen merte elárulni senkinek, hogy egy kedves ismerőssel bevásárlás közben való találkozás után (minden előzmény nélkül, sem illatszer, sem egyéb más zavaró tényező nem volt) felfordult a gyomrom.
Egyeskével egyébként sikerült végig hánynom, egészen a szülésig, de ahogy mondani szokták: „a terhesség ezzel jár”.
A súlyom, mindhárom gyermekemnél 6, 7 és 8 kilóval lett több, mint a terhességet megelőzően. Hozzáteszem, hogy a terhességet 52 kilóval kezdtem a nagyokkal. Hármaskánál már kicsivel több voltam, de még mindig nem volt gáz.
Miután végighánysz egy fél napot, próbálj meg mosolyogni a világra, mert mindenki ezt várja. Légy boldog, mert kismama vagy!
A hormonjaim olyan szinten tomboltak, hogy még a focimeccsen is sírtam, mert annyira meghatódtam.
A következő mondat, amit a terhes nők leggyakrabban hallanak: „terhesség nem betegség, hanem egy állapot”
Aki nem beteg, az egészséges, aki egészséges az nem szed gyógyszert. Na, már most, ez azért nem teljesen így van!
A terhességi vitaminok szedése, valamint, egyes esetekben különböző hormon tartalmú tablettákat még olyan terhességek alatt is szokták javasolni, ami viszonylag „problémamentes”, de megelőzés képen fontosak és nem ártanak.
Aztán jönnek a vérvételek, belgyógyászati vizsgálat, cukorterhelés. Ha nincs panasz és az eredmények jók, akkor a terhes vitamin marad, és jó esetben lassan a rosszullét elmúlik. Ekkor már élvezhető, de azért koránt sincs még vége!
Nézzük csak, meg a gyomorégést! Próbálkozol mindent kiiktatni az étrendedből, amitől hányingered lehet, de amit meg tudsz enni vagy inni attól ég a gyomrod. Savlekötővel próbálkozol, de rohadtul nem hat, és már nem vehetsz be többet, mert az összes napi lehetőséget kihasználtad.
Éjszaka van. Egyedül te nem tudsz aludni, mert marja a nyelőcsöved a sav. Megpróbálsz ülve aludni, de nem jó így sem. Közben nyolcszor mész pisilni egy óra alatt. A Salvus víz, ez jó a gyomorsavra! – olvasod a webbeteg-en.
Ennek viszont az íze annyira rossz, hogy nem bírod lenyelni, mert azonnal elkap a hányás, pedig már alig vártad, hogy vége legyen!
A terhességek nagy százalékánál a magzat növekedésével az anyai szervezetben szükséges a vas pótlása. Az étkezéssel bevitt vas mennyisége nem elegendő, ezért vas tartalmú készítmény szedését javasolja az orvos.
Ennek is vannak mellékhatásai, ami általában székrekedést okoz. Akkor gondolkodjunk, mi lehet az az étel, amitől nem lesz hányingered, nem csinál savat és esetleg jó a székrekedésre. Nem lenne probléma, ha mindezek az ételek, a dietetikus által összeállított listán sem szerepelnének.
Semmi gond, mert gyakorlatilag nem vagy beteg, csak állapotos!
Ahogyan halad az idő, és nő a pocaklakó, egyre aktívabb. Csodálatos és hihetetlen, ahogyan fészkelődik, és egyre nagyobbakat rúg. Olykor fájdalmasan nagyot, de nem panaszkodsz, mert a terhesség csodálatos, még akkor is, amikor a veséd készül lerúgni, vagy éppen járni tanul a pocakodban.
Picikéd egyre nő, és vele együtt te is! Mosolyogsz, pedig legszívesebben nem mennél emberek közé, mert már az öltözésnél elfáradsz, és igazából minden nehezen megy, és semmi nem megy már rád, ezért már te is apa szekrényéből öltözöl, ahol a legkisebb méret az XXL-es.
Úgy érzed magad, mint egy víziló, legalábbis ahogy végig nézel, magadon hozzá hasonlítod a lábaidat, amik duplájára vannak dagadva és egy kis sétától olyan érzésed támad, hogy körbe futottad a Balatont. A lakás szűkebb részeibe megpróbálsz bejutni, de ezt is logisztikai segítséggel és ha van veled valaki, hogy kihúzzon ha véletlen beszorulsz.
A fekvés már sehogyan sem kényelmes, zsibbad mindened, ülni meg már nem tudsz.
Alapjáraton ez magában elég lenne!
DE!!! Vannak szerencsésebbek, akiknél nem diagnosztizálnak semmiféle egyéb, terhesség alatt kialakuló betegséget, mint mondjuk trombózis, terhességi mérgezés, magas vérnyomás, cukorbetegség vagy ne adj isten valami vese betegséget.
Sajnos a terhes patológián nagyon sok kismama több hetet, esetleg hónapokat tölt. Leginkább ők azok, akikre nem feltétlenül igaz az a mondás és az a közhiedelem, hogy a terhesség nem betegség, hanem egy állapot. (Leginkább akkor tetszik ez a mondás, ha egy férfi szájából hallom)
Ők bizony terhesek, és betegek is! Marékszámra kapják a gyógyszereket, napi szinten injekciót és infúziót. Mégis vállalják és bátorsággal tűrik a megpróbáltatásokat.
Én a szerencsésebbek közé tartozom!
Úgy gondolom, hogy az a társadalmi elvárás, mely szerint a kismamának mindig boldognak kell lennie és mosolyognia kell, nem valós!
Igenis joga van hozzá, hogy fájdalmát, rosszullétét ne mosollyal leplezze, csak mert várandós!
Minden fájdalom és kellemetlenség ellenére az érzések sokkal erősebbek, és minden kismama rendkívüli, aki ezt a fájdalmat és kellemetlenséget viseli . Ahogyan a szülés a terhesség is mindenkinél más. Ahogyan a fájdalom tűrő képességünk sem egyforma.
Egy valamiben biztosan hasonló…
A végén, a születés pillanatában ezek a fájdalmak feledésbe merülnek és megszépülnek! A világ itt lesz kerek és egész!