Az élet egy korababával!
A koraszülött osztályt hét nap után elhagyva kis hősünkkel hazatértünk. Hanna babát a családtagok egy része, csak fotón láthatta. Nagyon várták a találkozást. Meglepődtek, hogy az ekkor 2090 grammos baba, még sokkal kisebb élőben, mint a fotókon.
Hanna az utazást nagyon jól viselte, egy részében nagyra nyitott szemekkel tekingélt körbe, a másik részében békésen aludt a meleg kis fészekben.
A hazaérkezést követően etetés következett, amihez szerencsére a korábban már megvásárolt MAM- os felszerelés volt segítségünkre.
Számomra ez is újdonságnak számított, mivel nagy gyermekeimnél nem voltak még ilyen „modern” eszközök.
A használati utasítást eddig nem volt módom tanulmányozni, és nem is igazán tudtam, hogy is működik ez az alul is lecsavarható, lyukacsos szerkezet, amit cumisüvegnek neveznek. Hogy nem folyik ki a lyukakon a benne lévő folyadék?!
Miután tanulmányoztam a modern “technikai” eszközt és nagyjából átfutottam az útmutatót, sterilizáltam, majd megetettem a kicsikémet. Ami nem volt egyszerű, mert folyton bealudt.
Meglepő módon, az üvegből a folyadék nem folyt ki alul. Csúcstechnika – gondoltam, és nem is sejtettem, hogy még hány ilyen csúcs dolog van, ami megkönnyíti az életünket!
A koraszülött osztályon azt mondták, hogy a kis súlya, valamint a sárgaság miatt aluszékony, ezért három óránként meg kell etetni. Beállítottam az ébresztőt, hogy három óránként fel tudjam kelteni.
A szobában csend volt, és mi álltunk az ágyánál és gyönyörködtünk benne!
Hihetetlen! Itthon van a kisbabám, nyugodt és békés, olyan, mint egy kicsi angyal. Ekkor éreztem, először, hogy megnyugodtam, túl vagyunk a nehezén!
Az első éjszakánk nyugodtan telt. Hannát három óránként etettem és folyamatosan fejtem, hogy minél több anyatejet kapjon.
Reggeli evésnél mellre tettem és meglepően ügyes volt. Beszereztünk egy babamérleget, hogy tudjuk követni a súlygyarapodását.
A védőnő és a gyermekorvos látogatott meg minket. A gyermekorvosunkkal átbeszéltük a baba fejlődésének nyomon követését, a ránk váró vizsgálatokra történő bejelentkezést és ennek fontosságát, továbbá a védőoltásokat. Az ajánlott oltásokra bővebben kitértünk.
A gyermekorvosunk felhívta a figyelmünket, hogy ne felejtsük el a fejlődésnél figyelembe venni, hogy Hanna -2-ből indul, ami azt jelenti, hogy neki el kell érnie a nullát, ami leginkább a súlyfejlődés, aztán utána szépen lassan majd a többi dolog is bekövetkezik. A korát, majd a fejlődés többi szakaszában korrigáltan kell számolni. A korrigált kor, azt jelenti, hogy le kell vonni a tényleges korból, azt az időt amennyivel korábban született.
Időpontkérések következtek, fejlődés neurológia, szemészet, hasi-, koponya ultrahang, csípőszűrés.
Az életünk mozgalmasan alakult. A vizsgálatokat nagyon jól tűrte, az éjszakai 3 óránkénti evés, elmaradt, miután a súlya elérte a 3 kilót. Eleinte 1-2 szer felkelt enni, majd 2 és fél hónapos korára átaludta az éjszakát. Előfordul, hogy 10-12 órát alszik éjjel. Kiegyensúlyozott, nyugodt baba.
Ragaszkodik a megszokott “menetrendhez”. Az esti rituálé a pelenka mentes játékkal, hempergéssel kezdődik, fürcsi már a nagy kádban, evés apával, anya megmasszírozza az ínét, jóéjt puszi villanyoltás és lehetőleg már nem kezdünk nagy “beszélgetésbe”, mert az örömködéstől rettenetesen felpörög. Ez a mesénél is így szokott lenni, ezért napközben van mese olvasás. Leginkább délelőtt, mert a mesekönyvre tisztára bekattan, nézi, megérinti, megfogja nézi a számat, amikor mesélek. Imádom ezeket a pillanatokat. Persze nem mindig sikerül a mese végére érni, mert elfogy a türelem.
A fejlődés neurológián figyelemmel kísérik a súlygyarapodást, fej- mellkas méret, látás-hallás, figyelem fejlődését, érzékelést, a mozgásfejlődése szempontjából „házi feladatot” kaptunk, veleszületett izomtónus gyengeség és nyaki hypotónia miatt. Napi 6 x 5 perc ülésbehúzást, ami nem igazán akart menni.
Hanna 5 hetes volt, mikor Dévény tornásztól kértem időpontot állapot felmérésre. Szükségesnek látta a kezelést és már néhány nap múlva meg is kezdtük a munkát. Hanna rendkívül türelmesen, kitartóan dolgozott együtt a tornán. Ritkán sírt, látható volt, hogy szereti. Egy alkalommal apukája vitte, és nagyon büszke volt a kicsi lányára, mert gyönyörűen együttműködött, mindenféle hiszti és sírás nélkül.
Közben túlesett az oltásokon. A kötelező védőoltások mellett az ajánlott védőoltásokat is megkapta. Az ő esetében leginkább a koraszülöttség, a még fejletlen szervezete miatt döntöttünk úgy, hogy kapja meg ezeket az ajánlott oltásokat.
Anyatejet 4 és fél hónapos koráig kapott. Ekkor megkezdtük a hozzátáplálást. Ügyesen elfogadta, megízlelte a falatokat. Leginkább saját készítésű ételeket eszik. Szerencsére sok zöldség és gyümölcs terem ebben az időszakban, amiket már kóstolhat. A piacon szerezzük be az alapanyagokat, és egy szuper szerkentyű segítségével rövid időn belül el tudom készíteni az ennivalóját, és előre gondolva, bébiételes üvegekben, kis adagokban a fagyasztóban tároljuk. A szuper szerkentyű segítségével több rétegben, elkülönítve, vagy akár egyben párolom meg a zöldségeket, gyümölcsöket és a párolóhoz tartozó turmix gépben pépesítem. Almát, krumplit, édesburgonyát, paradicsomot, céklát, cukkinit ezeket kombinálhatom többféleképpen. A hozzátáplálásról bővebben írok néhány tippet, tapasztalatot a következő blogbejegyzésben.
A fejlődésben szépen haladt, a korát nem kellett korrigálni, mivel „igyekezett” időre született társait utolérni. Mínusz kettőből felzárkózott!
Születési súlya 1960 g, hossza: 45 cm, fej körfogat: 31 cm volt. A 6 hónapos státusz vizsgálaton a súlya 6670 g, hossza: 63 cm, fej körfogat: 41 cm.
Igazi kis örökmozgó lett. Minden érdekli, forgolódik hasról hátra és vissza. Elég egyedien, de „mászik”. Így fedezi fel a lakás minden zegét – zugát. Ismerkedik a világgal, ahová olyan sietve érkezett.
A kis harcos, aki „nem lopja a napot”!
Kommentek